Kotvenie a zalievanie
Kotvenie a zalievanie v stavebníctve sú činnosti, ktorých cieľom je zaistenie stability a pevnosti stavebných konštrukcií.
Kotvenie je proces upevňovania stavebných prvkov alebo konštrukcií do základov, nosných stien alebo iných častí stavby a je nevyhnutné pre zaistenie stability a bezpečnosti celého objektu. Týka sa to kotvenia oceľových konštrukcií, betónových panelov, fasádnych systémov.
V kontexte stavebníctva sa zalievanie zvyčajne vzťahuje na proces liatia betónu alebo iných stavebných zmesí do formy. Tento proces je rozhodujúci pre vytvorenie pevných a stabilných betónových konštrukcií. Typickými príkladmi liatia v stavebníctve sú zalievanie základov, betónu do oceľových výstuží, zalievanie škár. Oba procesy, kotvenie aj zalievanie, sú kľúčové pre zaistenie kvality a trvanlivosti stavebných projektov.
Najpredávanejšie
Ako mechanické kotvy sa čoraz častejšie používajú chemické kotvy, ktoré používajú lepiace živice na spojenie ocele alebo iných prvkov s otvormi vyvŕtanými v betóne. Chemické kotvy môžu mať oproti mechanickým kotvám významné výhody. Ľahko sa prispôsobia rôznym veľkostiam kotiev (dĺžka a priemer), sú vhodné pre rôzne typy kotiev, závitových tyčí a tiež eliminujú napätie prenášané na podklad počas inštalácie a rovnomernejšie prenášajú zaťaženie. Zálievková malta je kombinovaný materiál, ktorý sa zvyčajne skladá z vody, cementu a piesku. Zvyčajne sa používa na vyplnenie dutín pod strojmi alebo inými konštrukčnými prvkami, na utesnenie škár a otvorov a na spevnenie existujúcich konštrukcií.