Nullifire - výrobky pasívnej protipožiarnej ochrany

Nullifire_Episode_1_

Superhrdina vysvetľuje:

Čo je pasívna protipožiarna ochrana budov a prečo je tak dôležitá?

Ak v nejakej budove vznikne požiar a táto budova nie je dostatočne protipožiarne zaistená, dochádza k rýchlemu šíreniu ohňa a dymu do celej budovy. To znamená, že oheň nezostane izolovaný iba na mieste jeho vzniku. Prípadné budúce obete požiaru ani nemusia byť koľkokrát prítomné v mieste vzniku požiaru a nachádzajú sa úplne v iných častiach budovy. Viac ako 80% úmrtí pri požiaroch je spôsobené nadýchaním sa dymu a toxických výparov.   

Materiály pre pasívnu protipožiarnu ochranu majú za úlohu zabrániť na určitú dobu šíreniu plameňov, dymu a tepla z miesta vzniku požiaru do iných častí budovy, vďaka čomu vznikne čas na evakuáciu ľudí.

 

Aký je rozdiel medzi aktívnou a pasívnou protipožiarnou ochranou?

protection_nullifire

Protipožiarna ochrana v budove vyžaduje dva druhy ochrany: aktívnu a pasívnu.

Aktívna protipožiarna ochrana sa týka rozpoznania a hasenia požiaru, pasívna pôsobí preventívne a zabraňuje šíreniu prípadného  požiaru. Takto sa obidve metódy navzájom doplňujú a umožňujú komplexnú ochranu budovy v prípade požiaru. Prečo sú nutné obidve?

Aktívna protipožiarna ochrana

Aktívna protipožiarna ochrana zahŕňa všetky obranné opatrenia a je uceleným systémom na rozpoznanie a hasenie požiarov (požiarne hlásiče, postrekovacie hasiace systémy a hasiace prístroje).  

Pasívna protipožiarna ochrana 

Oproti aktívnej protipožiarnej ochrane ma pasívna protipožiarna ochrana úlohu preventívnu. Zahŕňa celok všetkých konštruktívnych opatrení, ktoré umožňujú po určitú dobu odolnosť voči ohňu. To je upravené predpismi s ohľadom na druh a použitie budovy. Pasívna požiarna ochrana je a musí byť neoddeliteľnou súčasťou každej stavby, u ktorej sa projektuje komplexní protipožiarne zaistenie.  Vedľa aktívneho zabezpečenia ako sú hasiace systémy je nutné zaistiť, aby pri vzniku požiaru nedochádzalo k jeho šíreniu a oheň bol izolovaný len na mieste jeho vzniku. Vďaka kvalitnému pasívnemu požiarnemu zabezpečeniu vznikne dostatok času na evakuáciu a majetku.

Konštruktívne opatrenia majú: 

  • zadržať šírenie dymových plynov,
  • zabrániť šíreniu plameňov,
  • potlačiť tepelné účinky v príslušných úsekoch,
  • zachovať protipožiarnu odolnosť stavebných dielov/častí.

Tieto opatrenia sú označované ako pasívne, pretože fungujú bez zásahu človeka alebo externého napájania energiou. Okrem toho majú umožniť včasnú evakuáciu aj zásah záchranných tímov. Pre dosiahnutie uvedených cieľov (ochrany) rozlišujeme medzi dvoma postupmi riešenia:

  • riešenie pre štrukturálnu protipožiarnu ochranu (okrem iného protipožiarna ochrana ocele)
  • riešenie pre protipožiarne prepážky definovaných požiarnych úsekov (viď príklad) 

Akonáhle je hotový návrh budovy, spočíva ďalší krok v stanovení opatrení pre pasívnu protipožiarnu ochranu (spravidla konceptom protipožiarnej ochrany).  Toho sa zúčastňujú okrem vedenia projektu aj riadiaci tím a neskôr aj jednotlivé profesie (majitelia príp. investori, architekti, statici, projektanti technického vybavenia budov atď.) 

Nullifire a jej špecialisti v rámci protipožiarnej ochrany úspešne pôsobia viac ako 40 rokov a radi Vám budú spolu so svojim kompletným sortimentom nápomocní.

Pre detailné informácie o systémoch a protipožiarnych riešeniach môžete kontaktovať priamo technika Nullifire na tel. 903 753 944 alebo navštívte stránky výrobcu, kde nájdete mnoho ukážok stavebných detailov v rámci pasívnej požiarnej ochrany. 

https://whttps://www.nullifire.com/sk-sk/technicka-zona/know-how-centrum/nullifire-guide/

.
.
.
.